Aktualności

pokoje gościnne głubczyce

Raków - nieco historii

Raków jest małą wsią położoną w gminie Baborów, w powiecie głubczyckim województwa opolskiego. Jej nazwa najprawdopodobniej wzięła się od skorupiaków o tej samej nazwie, żyjących dawniej w rzece Cyna, która w późniejszym czasie została skarzona przez chemiczne ścieki z Branic oraz Głubczyc. Kiedyś teren wsi Raków należał do majątku rycerskiego, a później przekazywany był z rąk do rąk przez wiele lat, aż władzę nad nim w 1869 roku objął już ostatni właściel – Friedrich Latzel.


Raków znajduje się przy powiatowej drodze biegnącej z Raciborza przez gminę Baborów, aż do Głubczyc, mierząc około dwa kilometry wzdłuż.
Dawniej większość mieszkańców tejże wsi stanowili rolnicy zarabiający na utrzymanie swoich rodzin poza granicami swojego miejsca zamieszkania. Tylko nieliczni byli w posiadaniu własnych dużych gospodarstw rolnych. W okresie, gdy Raków notował około 650 mieszkańców, znajdował się w nim jeden młyn, stanowiący zaopatrzenie dla wszystkich mieszkańców oraz bydła, a także jedna rzeźnia, gospoda oraz zaledwie dwie piekarnie oraz sklepy spożywcze.


Wraz z upływem lat, Raków rozwijał się i tak w 1865 roku na jego terenie założono gorzelnię, zaś w 1909 mleczarnię. Ówczesna szkoła miała miejsce w pokoju von Kehlera, w której uczo dzieci zarówno pisania, jak i czytania. Było to w roku 1784. Jednakże dopiero 1801 roku została otwarta szkoła, która sukcesywnie się powiększała. Niestety z powodu bardzo złego stanu budynku, w którym miała ona miejsce, przeniesiono ją do domu jednego z mieszkańców wsi – Augusta Maliny. W tym czasie rozpoczęto natomiast budowę nowej szkoły, którą oficjalnie zakończono w 1851 roku. Okazało się, że przybywało coraz to więcej uczniów, dlatego nastąpiła konieczność otworzenia drugiej szkoły, biblioteki, a później nawet szkoły dokształcającej. Niestety większość zabytkowych obiektów na terenia Rakowa, zostało zniszczonych na skutek działań wojennych, bądź musiały zostać rozebrane z powodu swojego złego stanu technicznego.